Ανακοινώσεις Δράσεις

Ε.Ε.Ε.ΕΚ Νάουσας- Ε.Ε.Ε.ΕΚ Βέροιας – Κοινή δράση για την Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ

Tο Ε.Ε.Ε.ΕΚ Νάουσας και το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Βέροιας αποφάσισαν να ενώσουν τις δυνάμεις τους και να διοργανώσουν από κοινού δράση ευαισθητοποίησης της κοινής γνώμης ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας των ΑΜΕΑ.
Αρχικά επιλέχθηκε το παιδικό παραμύθι του «Έλμερ, ο παρδαλός ελέφαντας» που αναφέρεται σ’ έναν ελέφαντα διαφορετικό στην όψη από τους άλλους. Οι μαθητές και των δυο σχολείων ζωγράφισαν το σώμα του Έλμερ χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα καπάκια μπουκαλιών και σε κοινή τους συνάντηση συζήτησαν για τις σκέψεις που θα μπορούσε να έχει ο Έλμερ λόγω της διαφορετικότητάς του αλλά και για τα συναισθήματα που μπορεί να τον διακατείχαν. Απότοκο της συζήτησής τους ήταν ότι τελικά όλοι οι άνθρωποι είναι κομμάτια του ίδιου παζλ ανεξάρτητα από τις τυχόν διαφορές τους. Τέλος διέδωσαν το μήνυμά ότι «Όλοι είμαστε κομμάτια του ίδιου παζλ» παρουσιάζοντας τη δράση τους στο κοινό στις 4 Δεκεμβρίου του 2023 σε ανοιχτή εκδήλωση που διοργάνωσε το ΕΕΕΕΚ Βέροιας στην πλατεία Δημαρχείου Βέροιας.